Dlaczego ćwiczymy jogę?


Dlaczego ćwiczymy jogę?… aby mieć silne, elastyczne i zdrowe ciało
… aby poruszać się lekko i z gracją
… aby mieć więcej energii i dobre samopoczucie
… aby nauczyć się pełniej oddychać i wyciszać emocje
… aby ćwiczyć sztukę uważności i pogłębiać samoświadomość,

i ostatecznie odkryć  KIM NAPRAWDĘ JESTEM.

 

Usprawnienie ciała

Asany dobroczynnie wpływają na uelastycznienie ciała. Kiedy w trakcie ich wykonywania, świadomie napinamy, rozciągamy i rozluźniamy mięśnie, usuwane są z nich nie rozładowane napięcia fizyczne i psychiczne. Napięcia i długotrwały stres osadzają się w ciele, przez co staje się ono coraz sztywniejsze. Znane jest powiedzenie, że nasza biografia staje się naszą biologią, co oznacza, że przeżycia osadzają się w ciele. Na szczęście, przeważnie jest to proces odwracalny. Kiedy uwalniamy się od napięć, do naszej dyspozycji pozostaje dodatkowa, odblokowana energia, przejawiająca się często jako radość. Dzięki ćwiczeniu asan mięśnie stają się silne i elastyczne, co bardzo korzystnie wpływa również na rzeźbę figury. Poprawia się krążenie krwi, przemiana materii, harmonizuje się praca systemu hormonalnego. Joga ćwiczona przez lata może znacznie opóźniać procesy starzenia się ciała i utrzymywać je w sprawności i zdrowiu.

 

Dobrodziejstwo świadomego oddechu

W trakcie ćwiczeń oddechowych, jak również podczas wykonywania asan, zwracam uwagę, aby oddychać świadomie, czyli odczuwać w jaki sposób porusza się oddech.

Często właśnie wtedy odkrywamy, że np. jest on płytki i przyspieszony, ponieważ jakieś blokady nie pozwalają na swobodne i pełne oddychanie. Samo tylko obserwowanie oddechu sprawia, że staje się on głębszy i wolniejszy, umożliwiając doświadczanie spokoju i odprężenia. Oddech bezpośrednio oddziałuje na stan umysłu.

Dzięki ćwiczeniom oddechowym dotleniane są komórki całego ciała, usprawniony metabolizm, łagodnie usuwane są napięcia psychiczne i mięśniowe, wzmacniany jest system odpornościowy i uspokajany system nerwowy.

Kiedy ciało się odpręża, a umysł uspokaja, można doświadczać stanu harmonii i pokoju – cichego, szczęśliwego BYCIA TU I TERAZ.

Mówi się w jodze, że kto poznał tajemnicę oddechu, ten poznał tajemnice życia.

 

Głębsza samoświadomość

Wiadomo, że ruch to zdrowie, a ruch uważny, świadomy, wpływa nie tylko na sferę fizyczną. Kiedy głębokie skupienie towarzyszy temu co robimy, wszystko nabiera głębszego znaczenia, ma inną, wyższą jakość. Świadome napinanie i rozluźnianie ciała, a przy tym obserwowanie oddechu, pozwala na uchwycenie coraz delikatniejszych odczuć i wrażeń w ciele fizycznym. Po pewnym czasie praktyki ta umiejętność rozszerza się także na ciała subtelne. Wówczas nie umknie uwadze nawet najlżejsze muśnięcie uczucia, emocji czy myśli. Zdolność odczuwania na coraz głębszym poziomie jest dla mnie czymś niezwykle atrakcyjnym. Wiem, że jest więcej osób podzielających tę fascynację.

Uświadomione doznania są dla nas podpowiedzią pozwalającą coraz lepiej poznawać siebie. Mając tę wiedzę możemy wprowadzać zmiany i doświadczać w życiu coraz większego komfortu.